Egyéni családállítás
A családállítás alap ismereteiről egy előző cikk szólt, ebben a cikkben az egyéni családállítás specifikumaira tekintünk rá. A két családállítás fajta között egyetlen alapvető különbség van: a csoportos állítás esetében élő emberek jelenítik meg a kliens problémájának szereplőit, az egyéni családállítás esetében pedig csak a kliens és az állítást vezető vannak jelen, a történet szereplőit pedig tárgyak képviselik. Bármilyen meglepő, az élettelen tárgyak segítségével is tökéletesen fel lehet térképezni a transzgenerációban megbúvó elakadásokat és oldani őket.
Az egyéni családállítás specifikus folyamata
A csoportos állítás esetében a kliens szinte végig csak nézi az előtte kibontakozó történetet, amit a szereplők jelenítenek meg. Általában az állítás közepe-vége felé kéri őt fel az állítást vezető, hogy lépjen be az állításba a saját helyére. Az egyéni családállítás során a kliens végig aktívan részese a folyamatnak. Mivel nincsenek jelen élő emberek, akik megjelenítenék a szereplőket, az állítás vezető különböző tárgyakat használ. Ezek lehetnek kövek, ásványok, fadarabok, bábuk, papírlapok, vagy egyéb tereptárgyak. A családállítás erősen tapasztalat alapú. Ez azt jelenti, hogy nagyon sokat lehet beszélni a működésmechanizmusról, hogy miként lehetséges, hogy ha a kliens rááll egy fehér lapra, ami az anyját képviseli, akkor képes lesz átszellemülni az anya szerepébe, mégis elég egy pillanat, hogy ezt valaki tényleg átélje és megtapasztalja a hatását.
A csoportos állítás során a kliens inkább kívülről nézi a történéseket. Az egyéni állítás során ő maga áll be az egyes szereplők helyére és átérezheti az ehhez a szereplőhöz kapcsolódó dinamikát. Erre az átérzésre és beleérzésre mindenki képes, gyakorlattal pedig tovább finomítható az érzékelés.
Mikor érdemes egyéni családállítás mellett dönteni?
A kliensek általában akkor választják ezt a formát, amikor a problémájukat túlságosan intimnek, nehezen megoszthatónak élik meg és kényelmetlenül éreznék magukat a csoport előtt. Ebben az esetben az egyéni ülés elegendő biztonságot ad, hogy el lehessen indulni a problémafeltárás felé. A választásnál mérvadó lehet az idő faktor is. A csoportos állítások jellemzően egész naposak, mivel egy nap 4-6 kliens állítása zajlik le, az egyéni állítás időtartama 1,5- 2 óra.
Milyen témákban lehet hasznos az egyéni állítás?
- Párkapcsolati problémák, féltékenység, sematikusan ismétlődő minták a párkapcsolatban
- Függőségek
- Gyermektelenség és félelem a gyermekvállalástól
- Munkamánia, maximalizmus
- Ismétlődő, elhúzódó testi betegségek
- Feldolgozatlan veszteségek
- Munkahelyi problémák, vagy problémák a vállalkozásban
- Szülő-gyerek kapcsolati problémák
- Nehéz élethelyzetek, döntésképtelenség
- Gátolt előremenetel az életben, sikertelenség, képességeknél gyengébb teljesítmény
- Pénzproblémák
- Depresszív hangulat, düh, harag és más nehéz érzelmek.
Minden esetben egyéni egyeztetés történik a klienssel a problémás terület tekintetében. Forduljon hozzám bizalommal, ha úgy érzi segítségre van szüksége, illetve családállítást szeretne.
Balázs Tünde, Telefon: 36-20-5563803
Szerző: Balázs Tünde terapeuta
Olvasson többet és tudjon meg mindent a családállításról: Családállítás lépésről lépésre
Még több: családállítás